Kombi Filtre Temizleme

Kombilerinizde özellikle ısıtma konusunda kalorifer peteklerinden iyi şekilde verim sağlanmasına yardımcı olan en önemli parçalardan biri olarak kombi filtresi temizleme işlemini düzenli aralıklarda yapmanız gerekir. Kombiye bağlı bulunan bir parça olmamakla birlikte kombiye montajlı da olmayan kalorifer filtresini dilerseniz evde kendiniz de temizleyebilirsiniz.

Tesisat borusu içerisinde bulunan filtre tesisata ait kalorifer vanasının hemen iç kısmında bulunmaktadır. Kombi filtre temizleme için vanayı açarak filtreye ulaşabilirsiniz. Kaloriferlerin az ısınması, yeterli ısınmaması veya hiç ısıtmaması durumunda filtrenin bir pislik nedeniyle tıkanmış olma ihtimalini de düşünebilirsiniz. Filtre tıkalı ise yapacağınız temizleme işlemi sonrası daha verimli bir ısınma sağlayabilirsiniz.

Kombi filtre temizleme işlemi için öncelikle kombideki suyu boşaltmanız gerekir. Suyun sıfırlanmasıyla filtreyi açmak için uygun anahtarla kalorifer borusu üzerinde yer alan bölümü açarak filtreyi çıkartın. Tel bir fırça veya diş fırçası yardımı ile kirlenen filtreyi yalnızca suyun altında temizleyerek yerine takabilir ve bu bölümü sıkıca kapatabilirsiniz. Suyunu boşalttığınız kombinin 1,5 bar seviyesinde su ile basılmasını sağlayarak daha verimli bir ısınma elde edebilirsiniz. Ancak kombi filtre temizleme hakkında bilgi sahibi değilseniz ve yapamayacağınızı düşünüyorsanız öncelikle servis hizmeti veren personellerden hizmet almanız ve nasıl yapılacağı hakkında uygulamalı bir bilgiyle daha sonraki temizleme işlemlerinde kendiniz bilgi sahibi olarak filtre temizleme işlemini yapmanızda fayda var.