Kombi Baca (Fan Bakımı) Temizleme

Bacalı ve hermetik olarak ikiye ayrılan kombiler her iki çeşit için de baca temizliği yapılmasını gerektirir. Kombi baca temizleme işlemi konunun uzmanı servis ekibi tarafından yapılması gerekir. Özellikle düzenli periyodlarda kombi bakımı yaptırırken temizlenmesini sağlayacağınız bacalar da dahil tüm tesisatta kış boyu sorunsuz bir kullanım olanağı bulabilirsiniz.

Kombilerde tercih edilen bacanın türüne göre kombi baca temizleme işlemi değişmektedir. Hermetik tipte olan bacalar için öncelikle fan çekiş gücü kontrol edilir. Hermetik tipte cihazlar için baca tıkanması gözlemlenmese de fanın gücünü kaybetmesi, fan pervanelerinin kurum bağlaması, atık gazın atılmasında problemler yaşanması gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Bacalı cihazlar ile hermetik cihazlara göre daha dikkat gerektiren bir temizleme ihtiyacı doğurur. Emniyet açısından baca termostatının kullanılması ve baca çıkışının sık sık kontrol edilmesi gerekir. Bu tipte cihazların fanı bulunmadığında çekiş gücü düşük olduğunda dahi kombi arızaya geçmeyebilir ve iç ortama atık gazı dolmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle bacalı cihaz kullanan kullanıcıların mutlaka periyodik bakım sırasında kombi baca temizleme işlemlerini de konunun uzmanı personel ekibine yaptırması gerekir.

Risk almamak ve daha büyük sorunlarla karşılaşmamak adına bu konuda yetkilendirilmiş belgeye sahip olan servis ekibinden bakım hizmetleri altında kombi bacalarını temizletebilir veya tüm tesisatla ilgili varsa bir sıkıntı arıza kaydı oluşturarak sorunlarınızı konunun uzmanı kişilerden alacağınız hizmet sonrası kışı çok rahat geçirebilirsiniz.